Biegaczu, zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy wydawałoby się większość z nas ogranicza swoją aktywność na zewnątrz i przenosi się na sale treningowe, baseny  lub do klubów fitness. Powód, szybko zapadający zmrok, kapryśna lub wręcz nieprzyjazna pogoda. Są jednak tacy (ja też się do nich zaliczam), którzy nie przepadają za treningami w pomieszczeniach lub po prostu nie chcą przerywać aktywności outdoor’owej na te kilka miesięcy.  Wszystkich tych właśnie łączy jeszcze dodatkowy dreszczyk nocnych endorfin i adrenaliny 😉 Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo i spokój naszych bliskich jest cenniejsze od naszych endorfin! Często zadawano mi pytanie czy ty po tym lesie po ciemku to tak sam?! Nie boisz się?! A co, jak coś się stanie?!

O tym jak zacząć przygodę z night trail’em pisałem już wcześniej. Tu możecie się z tym wpisem zapoznać: Night Trail – nocne bieganie z czołówką .

Otóż tak, bardzo często biegam sam. Jak zaczynałem swoją przygodę z night trail’em, a było to kilka lat temu, to w Trójmieście nikt lub niewiele osób o czymś takim słyszało a co więcej praktykowało. Były oczywiście imprezy na orientację, ale to trochę inna bajka choć zapewne równie fajna 🙂 Na przestrzeni tych kilku lat trochę się w tym temacie zmieniło i można w lesie spotkać ludzi, którzy przeszli na „ciemną stronę mocy” 😉

Ale wróćmy do właściwego wątku tego wpisu, czyli bezpieczeństwa i odpowiedzi na pytanie; A co, jak coś się stanie?

No właśnie. Wtedy, najważniejsze aby można było nas zlokalizować! Pamiętajcie, aby zawsze mieć ze sobą naładowany telefon! I koniecznie zostawcie wiadomość o trasie swojej wycieczki oraz przewidywanym czasie powrotu! Pół biedy jeśli coś się przydarzy i jesteśmy przytomni, chociaż i wtedy możemy nie wiedzieć gdzie się znajdujemy i zapewne ciężko będzie nam wytłumaczyć komuś jak do nas trafić. Najtragiczniejsza jednak w skutkach może okazać się sytuacja, w której zasłabniemy, stracimy przytomność i nie będzie z nami, żadnego kontaktu. Co wtedy, kiedy o naszym życiu mogą decydować godziny, minuty …? Mieliśmy w ostatnim czasie przykry wypadek biegacza w Tatrach 🙁

Właśnie wtedy warto się zaopatrzyć w którąś z aplikacji, która będzie na bieżąco śledzić naszą pozycję i udostępniać ją naszym najbliższym lub chociażby wysyłającą (bez naszej ingerencji) co jakiś czas informację z linkiem do naszej aktualnej pozycji. W najprostszym przypadku możemy do tego celu posłużyć się:

  • popularną aplikacją Runtastic, która pozwala na śledzenie naszej pozycji na żywo naszym znajomym jednak wymaga by ta osoba posiadała konto w tej aplikacji.
  • podobne możliwości dają popularne zegarki sportowe takie jak Garmin czy Sunnto, ale to drogie urządzenia i nie każdy je posiada

Możemy wreszcie skorzystać ze specjalnych aplikacji służących właśnie lokalizacji osób i posiadających wspomniane przeze mnie wcześniej możliwości automatycznej wysyłki informacji o lokalizacji w określonych przedziałach czasowych bez naszego udziału pod wskazane wcześniej osoby kontaktowe. Co ważne możemy w nich określić także sposoby komunikacji takie jak np. e-mail czy sms. Poniżej przedstawiam trzy DARMOWE aplikacje, które osobiście sprawdziłem

  • Glympse – bardzo prosta w obsłudze darmowa aplikacja jednak w wersji darmowej link z lokalizacją działa tylko 4 godziny.
    Aplikację na Androida i Iphone możecie pobrać tu: pobierz Glympse
  • One Touch Location – trochę bardziej rozbudowana aplikacja z możliwością ustalenia interwału wysyłania informacji o lokalizacji od 10minut w górę oraz możliwością wysłania linku do śledzenia pozycji na żywo. Nie obciąża baterii.
    Aplikację na Androida i Iphone możecie pobrać tu: pobierz One Touch Location
  • Road ID – bardzo fajna darmowa aplikacja (wymaga rejestracji i założenia konta), prosta obsługa niestety jak w pozostałych aplikacjach język interfejsu nie obsługuje naszego 🙁 Do atutów tego programu należy zaliczyć takie opcje jak wysyłanie informacji w przypadku gdy przestaliśmy się poruszać przez określony czas, możliwość ustalenia dystansu trasy, funkcję oszczędności baterii.
    Aplikację na Androida i Iphone możecie pobrać tu: pobierz Road ID

Gorąco polecam posiadanie i używanie którejś z tych aplikacji wskazanych przeze mnie zawsze kiedy wybieracie się samotnie w teren!

Mam nadzieję, że ten informacje się Wam przydadzą. Pamiętajcie, że nie chodzi tylko o Wasze bezpieczeństwo i spokój Waszych bliskich, ale także o bezpieczeństwo osób, które uczestniczą w akcjach ratunkowych niosąc nam pomoc niejednokrotnie narażając swoje życie!

Do zobaczenia na ścieżkach i szlakach 🙂

Pozdrawiam,
Piotr Rzeszuto
Trail-Running.PL