To był ekscytujący ultra biegowy weekend.

W ubiegły weekend 26-28 czerwca, chyba żaden z fanów biegów górskich nie mógł narzekać na brak adrenaliny. Każdy z nas z napięciem odświeżał strony z wynikami online, kibicując swoim idolom i przyjaciołom startującym w prestiżowych biegach górskich na dystansie ULTRA. A działo się oj działo! Rekordowe pod względem udziału polskich zawodników (blisko setka) Lavaredo Ultra Trail z Piotrem Hercogiem (Salomon Suunto Team) na czele, Marathon du Mont Blanc, w którym zawzięcie walczył Marcin Świerc (Salomon Suunto Team), Western States Endurance Run w którym startowali doskonale znany i lubiany wśród polskich kibiców i biegaczy Litwin Gediminas Grinius (inov-8 team) oraz jedyny Polak Bartłomiej Trela, a na deser HARDASUKA.

Lavaredo Ultra Trail (LUT) –

Lavaredo Ultra Trail 2015

Marco Colleselli

LUT zaliczany do cyklu  Ultra-Trail World Tour to impreza ciesząca się ugruntowaną pozycją wśród biegaczy ultra na całym świecie. Wspaniała atmosfera, doskonała organizacja, przepiękne widoki, możliwość spotkania z czołowymi biegaczami górskimi to wszystko sprawia, że każdy wtajemniczony już w arkana biegów ultra chce spróbować tu swoich sił i przeżyć tą wspaniałą przygodę. Tegoroczna 9 edycja LUT’a przyciągnęła rekordową ilość Polaków. Na starcie w Cortina d’Ampezzo stanęło 98 naszych zawodników w śród nich 8 pań. Największe emocje budził oczywiście start naszego doświadczonego ultrasa Piotra Hercoga, a także niezwykle utalentowanego ultrasa młodego pokolenia Kamila Leśniaka. Niestety obaj zawodnicy musieli zejść z trasy. U Piotrka odezwała się jesienna kontuzja, która zmusiła go do zejścia na 66km.

Na starcie stanęło 1200 zawodników i zawodniczek z 56 krajów ukończyło 746!

Najszybszy z Polaków Łukasz Belowski zajął 47 pozycję z czasem 16 godzin 27 minut i 2 sekundy. Wśród Polek najszybsza była Lucyna Sroka, która z czasem 22:14:02 uplasowała się na 344 pozycji, a wśród pań zajęła 37 miejsce.

Lavaredo Ultra Trail - profil trasy Lavaredo Ultra Trail - mapa trasy

Miejsce: Włochy, Cortina d’Ampezzo (Dolomity)
Dystans: 119 km
Przewyższenie: 5 850 m w górę

Marathon du Mont Blanc –

W zaledwie dwóch edycjach Mont-Blanc 80km stał się legendą wyścigów w Chamonix. 82 km długości i 6000 metrów przewyższenia, sprawiło, że został uznany za jeden z najbardziej technicznych biegów trail’owych we Francji. Jest to niezwykle trudny, ale też jeden z najpiękniejszych pod względem widokowym bieg górski we Francji! Właśnie na tej trudnej technicznie trasie wystartował nasz czołowy góral, zawodnik Salomon Suunto Team Marcin Świerc. Marcin podobnie jak Gediminas Grinius mimo wspaniałej i zaciekłej walki do samego końca otarł się o pudło zajmując doskonałą 4 lokatę z czasem 11:23:57

Mont Blanc 80km profil trasy Mont Blanc 80km Chamonix

Miejsce: Francja, Chamonix
Dystans: 82 km
Przewyższenie: 6000m

Western States 100 mile Endurance Run (WSER) –

Odbywający się w górach Sierra Nevada w gorącej Kalifornii Western States Endurance Run należący również do cyklu Ultra-Trail World Tour to podobno najstarszy i najbardziej prestiżowy 100-milowy bieg terenowy na świecie.  Jego trasa wiedzie po szlaku słynnego wyścigu konnego Western States Trail Ride. Tu na trasie mogliśmy kibicować doskonale znanemu w środowisku ultra Litwinowi mieszkającemu w Szczecinie Gediminasowi Griniusowi i jedynemu Polakowi Bartkowi Treli. Po zaciętej i emocjonującej walce Gediminas z czasem 15:40:55 ukończył bieg na 4 pozycji. Bartek również ukończył bieg meldując się na mecie z czasem 26:34:55 na 126 pozycji. Niestety Bartkowi nie udało się złamać 24h jakie sobie wcześniej założył. My i tak gratulujemy z całego serca i z niecierpliwością czekamy na relację na jego blogu www.pokonajastme.pl.

Z 371 zawodników na linii mety stanęło 254

WSER profil trasy WSER mapa biegu

Miejsce: USA, Kalifornia, Squaw Valley
Dystans: 100 mil
Przewyższenie: 5486m w górę / 7000m w dół

HARDASUKA –

I wreszcie nieformalna impreza, bez organizatorów, wpisowego i jakiegokolwiek zaplecza na trasie! ULTRA Triathlon, wyzwanie którego pierwszy rozdział napisało 3 TWARDZIELI!

Udział w wyzwaniu deklarowało 20 osób, odważyło się 5, a zwycięzcami zostało tylko 3!

Pierwszy do mety dotarł Artur Kurek z czasem 25h 20min! Po kolejnych 10h pojawili się Jędrek Maćkowski i Marcin Wernik. Pozostali dwaj śmiałkowie wycofali się w trakcie wyścigu ze względu na złe warunki pogodowe.

HARDASUKA finiszerzy

HARDASUKA finiszerzy (fot. Lucjan Frigig)

Wielkie, wielkie Gratulacje i szacun, jesteście prawdziwymi TWARDZIELAMI!

Oczywiście oddzielny ukłon kierujemy w stronę supportów poszczególnych zawodników.

A tak o Hardej Suce piszą pomysłodawcy:

„Myślisz więc, że jesteś z żelaza, bo udało Ci się ukończyć kiedyś jakiegoś Ajronmena czy InnegoMena?

Nie jesteś! Sprawdź się z HardąSuką, która udowodni Ci czym jest PRAWDZIWA STAL. HardaSuka to najtrudniejsze wyzwanie, jakie sobie możesz wyobrazić. 4.5 kilometra nocnego pływania w lodowatych wodach Zalewu Orawskiego, 220 kilometrów rowerem dookoła Tatr, a na koniec 55 kilometrowy ultra bieg przez całe Polskie Tatry. Całość to ponad 7 tysięcy metrów przewyższenia.”