Czym właściwie jest trail running i kto może uprawiać tę dyscyplinę biegania?

Najprostszą odpowiedź znajdziemy oczywiście w definicji trail running’u, która definiuje go tak:

Trail running to połączenie biegania i wędrówki po szlakach. Podstawową różnicą w odniesieniu do biegów miejskich jest miejsce w którym biegamy. W przypadku trail running’u są to najczęściej lasy, szlaki turystyczne, często w terenie górzystym, gdzie występują znaczne różnice wysokości.

W definicję trail runningu wpisują się takie odmiany biegów jak: mountain runing czyli biegi górskie, sky running czyli ekstremalne biegi wysokogórskie, ultra trail czyli biegi na dystasie powyżej dystansu maratonu najczęściej od 70-160km,

Bieg Rzeźnika - ultra trail maraton Bieg siedem dolin - ultra maraton

cross running czyli biegi przełajowe do 10-12km a także biegi na orientację czy canicross bieg z psem.

canicross - bieg z psem canicross - bieg z psem

Popularność tej dyscypliny biegania na całym świecie wzrasta z roku na rok w galopującym wręcz tempie, o czym świadczy także wzrastająca ilość organizowanych wyścigów i imprez biegowych w najodleglejszych i najegzotyczniejszych miejscach świata. Wielu biegaczy, którzy zaczęli uprawiać trail running lub przenieśli się z miejskich ścieżek jako główne powody podają mniejszą kontuzyjność tego typu biegów oraz bliski kontakt z naturą. Ten drugi aspekt jak twierdzą pozwala na oczyszczenie umysłu i niesamowite wręcz właściwości relaksacyjne.

Czym jest trail running?

Powyższy film jest typowym motywatorem biegowym, pokazującym jednak jak piękną dyscypliną jest trail running i jakie walory może nam zaoferować w miarę naszego rozwoju biegowego i naszych aspiracji.

Kto może biegać trail runing, odpowiedź może być tylko jedna! każdy i w każdym wieku jeżeli nie ma oczywiście szczególnych przeciwskazań od lekarza. Jest to zdecydowanie najzdrowsza forma biegania rozwijająca wszystkie nasze partie mięśniowe i poprawiająca ogólną wydolność krążeniowo-oddechową.

Jak jeszcze mogę Was zachęcić do tego pięknego sportu? Sezon na tę formę aktywności nie kończy się nigdy. Nie ma znaczenia pora roku, pora dnia (tak, tak w nocy możemy biegać tzw night trail o którym też napiszę), warunki atmosferyczne. Te wszsystkie wydawałoby sie przeszkody są w przypadku trail running’u jego atutami, tu nigdy nie będziecie się nudzić, a każdy bieg, każdy kilometr nawet na tej samej trasie będzie zawsze inny!

I jeszcze jedna bardzo ciekawa kwestia! Srodowisko biegaczy, a w szczególności trailrunners jest niesamowite, bardzo oryginalne. Poznacie tu bardzo oryginalnych, ciekawych i otwartych ludzi, dla których przygoda i natura są często kwestiami nadrzędnymi.

Mam nadzieję, że chociaż trochę udało mi się obudzić w Was ciekawość by spróbować i odkryć nowe scieżki biegowe.

Pozdrawiam,
Piotr Rzeszuto