Biegi górskie w Szczawnicy 23 kwietnia 2016

Zapisy ruszają od 1 grudnia 2015

W czasie Biegów w Szczawnicy organizatorzy zapraszają do udziału w jednym z czterech biegów na dystansach: 6, 20, 42 lub 95 km.

HARDY ROLLING

Bieg anglosaski na dystansie 6 km o dodatnim przewyższeniu wynoszącym 350 m. Trasa startuje z promenady nad Grajcarkiem i prowadzi w stronę stoku narciarskiego, popularnej „dwójki”. Dwójką pod górę aż do Szafranówki i dalej w dół niebieskim szlakiem aż do rozwidlenia z drogą wchodzącą z prawej strony. Droga od pewnego momentu staje się wąwozem i wyprowadza zawodników z powrotem na promenadę, gdzie znajduje się meta.

CHYŻA DURBASZKA

Dystans: 20,2 km

Przewyższenie: +820/-970

Limit uczestników: 250 osób

Limit czasu: 5 godzin

Trasa biegu prowadzi przez Rezerwat przyrody Biała Woda, ścieżką wzdłuż potoku mijając po drodze górujące nad doliną skały wapienne i bloki skalne. Żółtym szlakiem wybiegamy na grań na przełęczy Rozdziele. Stąd poruszamy się dalej szlakiem niebieskim (tak samo jak Wielka Prehyba). Szlak prowadzi granią Małych Pienin, z której roztaczają się piękne widoki na Beskid Sądecki, Słowację, a przy dobrej widoczności również na Tatry. Na 12 kilometrze zbiegamy na chwilę ze szlaku do schroniska pod Durbaszką (punkt żywieniowy) i za chwilę wracamy znowu na grań, którą poruszamy się aż do Szafranówki. Kilkaset metrów za Szafranówką skręcamy ze szlaku niebieskiego w prawo i niewielkim wąwozem zbiegamy do deptaka nad Grajcarkiem.

WIELKA PREHYBA

Mistrzostwa Polski w długodystansowym biegu górskim

Dystans: 43.3 km

Przewyższenie: + 1925 m, – 1925 m

Limit uczestników: 500 osób

Limit czasu: 10 godzin

Maraton startuje z promenady nad Grajcarkiem w Szczawnicy. Trasa prowadzi najpierw żółtym szlakiem w stronę Dzwonkówki, przy której zmieniamy szlak na czerwony i tym szlakiem kierujemy się w kierunku Hali Przechyba, gdzie znajduje się pierwszy punkt żywieniowy. Dalej biegniemy przez Radziejową, mijamy Wielkiego Rogacza i docieramy do drugiego punktu żywieniowego zlokalizowanego na Przełęczy Gromadzkiej. Z Przełęczy kierujemy się w stronę Małych Pienin, kawałek za Wysoką należy skręcić z grani do schroniska pod Durbaszką, gdzie jest trzeci punkt żywieniowy. Ze schroniska większość dystansu to już niemal płaskie polany i pojedyncze aczkolwiek strome szczyty. Za Szafranówką skręcamy w drogę poza szlakiem, która przez wąwóz wyprowadza nas z powrotem na promenadę nad Grajcarkiem.

NIEPOKORNY MNICH

Dystans: 96.5 km

Przewyższenie: + 4100 m, – 4100 m

Limit uczestników: 250 osób

Limit czasu: 17 h

Punkty do UTMB 2015: 3

Punkty do UTMB 2016: 3

Punkty do Biegu Ultra Granią Tatr: 2

Głównym założeniem tej trasy jest pokazanie mniej uczęszczanych szlaków pogranicza polsko-słowackiego w okolicach Szczawnicy. Trasa rozpoczyna się w ten sam sposób, co maraton, czyli prowadzi żółtym szlakiem w stronę Dzwonkówki i dalej czerownym do schroniska na Przechybie. Przy schronisku będzie zlokalizowany pierwszy punkt żywieniowy. Za schroniskiem skręcamy na niebieski szlak prowadzący do drugiego punktu żywieniowego w Rytrze. Z Rytra trasa prowadzi czerwonym szlakiem pod Niemcową, gdzie skręcamy na żółty, przecinamy drogę asfaltową – jeden z najdłuższych rowerowych podjazdów w Polsce – i poruszamy się dalej szlakiem niebieskim do zielonego i przez Eliaszówkę dobiegamy do trzeciego punktu żywieniowego i jednocześnie przepaku zlokalizowanego na Przełęczy Gromadzkiej. Z przełęczy trasa prowadzi niebieskim szlakiem w stronę Małych Pienin, przed Wysoką zmieniamy szlak na zielony i wbiegamy na Słowację. Przecinamy drogę asfaltową i zielonym szlakiem dobiegamy do miejscowości Vysne Ruzbachy, gdzie znajduje się czwarty punkt żywieniowy. Z Vysnych trasa prowadzi żółtym, a później niebieskim szlakiem przez Veterny Vrch, zmieniamy szlak na czerwony, znowu przecinamy asfalt, tym razem w miejscowości Velky Lipnik. Czerwony szlak doprowadza nas przez piąty punkt żywieniowy do Czerwonego Klasztoru, który mijamy i pędzimy wzdłuż Dunajca prawie płaską ścieżką do Szczawnicy, gdzie znajduje się tak długo wyczekiwana meta.

Więcej informacji na stronie organizatora: biegiwszczawnicy.pl