Test bluzy Regatta Andreson II Hybrid.

Jakiś czas temu szukając alternatywy dla biegania zimą w kurtce softshell’owej natrafiłem na ciekawe rozwiązanie jakim są bluzy hybrydowe. Rozwiązanie wydawało się bardzo fajne, gdyż jest to połączenie bluzy/polaru z cienką kurtką puchową. Jest więc lekko, ciepło i jednocześnie niezwykle komfortowo. Jedyny mankament to wysokie ceny u producentów uznawanych za światową czołówkę w dziedzinie produkcji odzieży biegowej.

Szukając dobrej, ale tańszej alternatywy natrafiłem na ofertę Brytyjskiej firmy Regatta, która oferuje bardzo fajną odzież do turystyki górskiej i prężnie rozwija się w Polsce obejmując swoim patronatem szereg imprez outdoor’owych i biegów górskich pod nazwą Regatta Rusz się.

regatta-anderson-ii-hybridOkazało się, że Regatta w swojej ofercie posiada właśnie taką bluzę. Nie jest ona przeznaczona bezpośrednio do biegania, a raczej dedykowana do turystyki górskiej, ale przyglądając się jej z bliska i przymierzając stwierdziłem, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w niej biegać. Jakość wykonania, zastosowane materiały i dopasowany sportowy krój, a także nie ukrywając cena niższa o ponad połowę od produktów konkurencji sprawiły, że dokonałem zakupu.

Specyfikacja Techniczna

  • technologia mikroizolacyjna Warmloft
  • kaptur, rękawy i panele boczne z elastycznego materiału EXTOL, ułatwiające dopasowanie i zapewniające swobodę ruchów
  • wewnętrzna osłona zamka
  • zintegrowane otwory na kciuki
  • elastyczne obszycie mankietów, kaptura i dołu
  • dwie kieszenie dolne zapinane na zamek
  • łatwa kompresja
  • sportowy krój dopasowany do ciała

Pierwsze testy „HYBRYDA” przeszła na wieczornych night trail’ach na moich ulubionych ścieżkach w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

16142565_556206217903038_6998296044677506474_n  test-bluzy-regatta-anderson-ii-hybrid

Ku mojemu zaskoczeniu przy temperaturach w granicach od 4 do -8 i przy zimnym porwistym wietrze, zakładając pod spód koszulkę techniczną z krótkim lub długim rękawem czułem idealny komfort termiczny mając jednocześnie uczucie niezwykłej lekkości i swobody ruchów.

Po obiecujących pierwszych biegach przyszedł zatem czas na znacznie bardziej wymagający test. Temperatura około -2C oraz bardzo trudna interwałowa trasa na Redłowskich Klifach i kolejny test bluzy Regatta Andreson II Hybrid.

16836526_1380951465310229_2299326475209277738_o  16386898_639604039561295_6983831826042956238_n
16195279_636307203224312_7973449275442710853_n  16819259_1380955225309853_8901126204426456280_o

Muszę przyznać, że właśnie tu najbardziej chciałem przetestować tę bluzę. Efekt przekroczył moje oczekiwania; byłem przekonany, że się zagotuję, a tu pełne zaskoczenie. Ciągłe podbiegi i zbiegi to nie mały wysiłek dla organizmu, ale także doskonały poligon testowy dla odzieży sportowej. Idealne odprowadzenie potu i pełen komfort termiczny. Fajnie zaprojektowane kieszenie boczne z zagłębieniem idealnym na telefon (przypadek, czy zamierzona decyzja?), który nie lata po kieszeni (niestety po pewnym czasie puścił szew). Kieszenie są na tyle obszerne, że możemy w nich w razie wychłodzenia ogrzać spokojnie ręce.

O swoich spostrzeżeniach informowałem na bieżąco na profilu FB i w grupie trailrunners, jednak wstrzymałem się przed opublikowaniem testu wiedząc, że czeka mnie 53km napierania w nieprzewidywalnych warunkach w Karkonoszach na IV Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim im. Tomka Kowalskiego. Każdy, kto posiada „świadomość gór” i nieco poważniej myśli o uprawianiu turystyki górskiej, a tym bardziej biegów górskich wie jak trudno dobrać odpowiedni strój w górach. Tym razem zachęcony tym jak do tej pory sprawowała się hybryda od Regatty postanowiłem, że będzie to moja warstwa zewnętrzna, pod spód oczywiście koszulka techniczna z długim rękawem, a do plecaka zgodnie z wymogami biegu dodatkowa warstwa docieplająca z długim rękawem i lekka kurtka przeciwdeszczowa. Tegoroczna edycja ZUK’a była dosyć łaskawa dla biegaczy, chociaż mieliśmy pełen przekrój pogodowy od słońca przez gęstą zimną mgłę, lekkie opady deszczu ze śniegiem po lodowaty wiatr na Śnieżce.

zimowy-ultramaraton-karkonoski-2017-start-negra-i-piotr dare2b_IV Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego _703
Zimowy Ultramaraton Karkonoski w drodze na Szrenice ZUK 2017 w drodze na Śnieżkę
zimowy-ultramaraton-karkonoski-2017-meta-negra-i-piotr zuk-2017-meta-negra-i-piotr

Zdjęcia z ZUK’a:
1.Fotografia Piotr Oleszak, 2.Andrzej Szczepocki, 3-4.Trail-Running.PL, 5.Biegający Foto, 6.Tomasz Buczyński

Muszę przyznać, że ani razu nie przeszła mi nawet przez myśl ochota na dodanie kolejnej warstwy czy to docieplającej pod spód czy zewnętrznej w postaci kurtki. Co więcej nie zmieniłem też koszulki w Domu Śląskim co zawsze robiłem przed podejściem na Śnieżkę i przed drugą połową biegu mając na sobie jako warstwę zewnętrzną lekki softshell 4F. Wcześniej zawsze czułem nieprzyjemne wychłodzenie pod kurtką po chwili odpoczynku w schronisku i ponownym wyjściu na trasę.

Teraz po tym dość intensywnym okresie testowym w zróżnicowanych i wymagających warunkach mogę z całą pewnością opublikować tą recenzję i polecić bluzę Regatta Andreson II Hybrid wszystkim biegaczom i osobom aktywnie uprawiającym turystykę górską. Co więcej bluza jest na tyle uniwersalna, że doskonale sprawdzi się także w chłodniejsze noce lub wietrzne dni kiedy będziecie nad morzem.

W trakcie testów nasunęło mi się jednak kilka uwag do producenta, które mogłyby w mojej opinii jeszcze bardziej uatrakcyjnić tą bluzę pod kątem biegaczy górskich. Według mnie brakuje jednak kieszeni piersiowej, w której można by schować telefon/smartfon, dokumenty i byłoby to miejsce zdecydowanie wygodniejsze niż kieszeń boczna. Kaptur jest zbyt szeroki i nie przylega dobrze do głowy co powoduje, że do wewnątrz dostaje się zbyt dużo wiatru. Wzmocniłbym dodatkową taśmą dolny szew kieszeni bocznych. Mój niestety pod wpływem ciężaru telefonu puścił i niewiele brakowało bym go zgubił. Nie wiem czemu obie wewnętrzne kieszenie maja boczne otwory co sprawia, że mniejsze przedmioty mogą z nich wypaść. Ale to w zasadzie wszystkie uwagi jakie mam do tej bluzy.

Podsumowując

Na plus:
+ sportowy przylegający krój
+ bardzo dobre materiały
+ bardzo dobry komfort termiczny od -8 do +5 (w trakcie aktywności fizycznej)
+ bardzo dobre odprowadzenie wilgoci
+ dobra izolacja przeciwwiatrowa (klatka piersiowa i plecy)
+ szybkie schnięcie
+ swoboda ruchów
+niezła kompresja
+ waga
+ cena (224,50zł)

Na minus/do poprawy:
– brak kieszeni piersiowej
– zbyt szeroki/niedopasowany kaptur
– brak wzmocnienia dolnego szwu kieszeni bocznych
– otwory z boku w dolnej części wewnętrznych kieszeni

Podsumowując plusy i minusy mamy wyraźny dowód na to, że odzież sportowa może być funkcjonalna, doskonałej jakości a przede wszystkim w bardzo dobrej cenie! Nic tak nie cieszy jak dobrze wydane pieniądze. Brawo Regatta!

Pozdrawiam,
Piotr Rzeszuto